آیا سوئد کشوری سوسیالیستی‌ست؟

 Image result for sweden
یکی از رایج‌ترین نظرات درباره‌ی جامعه‌ی سوئد، این است که دیگران ما را جامعه‌ای گروه‌گرا می‌دانند که سیستمی سوسیالیستی داریم. این دید چقدر با واقعیت امروزی سوئد همخوانی دارد؟ این موضوع این قسمت از سری گزارش‌های “سوئد از نگاه دیگران” است.

شهرت سوسیالیستی بودن سوئد بیشتر از آمریکا می‌آید. شبکه‌های تلویزیونی و شومن‌های معروف آمریکایی وقتی که می‌خواهند مثالی از چپ‌گرایی و سوسیایستی بزنند، معمولا از سوئد یاد می‌کنند. اصطلاح رایجی هم در آمریکا هست که به آن Swednazation می‌گویند و به معنی سوئدی کردن یک سیستم است. بیشتر وقتی که از دولت آمریکا و شخص باراک اوباما انتقاد می‌شود این واژه را می‌شنویم.منتقدان دست راستی اوباما هنگامی که او می‌خواهد نظارت دولتی بر شرکت‌ها و بانک‌ها  را زیادتر کند یا بیمه‌ی درمانی همگانی را اجرا کند، می‌گویند که او آمریکا را سوئدی کرده است. این صدا از یک گزارش تلویزیون سی ان ان است که سیاست اوباما را با “سوئدی‌کردن کشور” می‌نامد.

اما برای اینکه ببینیم چقدر سوئد، سوسیالیستی‌ست باید اول تعریفی از این واژه داشته باشیم. دکتر علی حاج‌قاسمی جامعه شناس و کارشناس سیاسی دانشگاه سودرتورن سیستم سوسیالیستی را اینگونه تعریف می‌کند.

حال با این تعریف می‌توانیم واقعیت کشور سوئد را تصویر کنیم. لارش تره‌گورد تاریخ‌شناس و نویسنده‌ی چندین کتاب در باره جامعه سوئد می‌گوید که اقتصاد سوئد، بسیار سرمایه‌داریست و مردم سوئد علاقه زیادی به مالکیت خصوصی دارند و هیچ نشانی از مالکیت عمومی و دولتی در سوئد دیده نمی‌شود. از این نظر سوئد را اصلا نمی‌توان کشوری سوسیالیستی خواند.

درحالی که دولت سوئد هیچ مالکیتی بر شرکت‌ها یا بانک‌ها ندارد، بیمه‌های اجتماعی گسترده‌ای وجود دارند که همه‌شمول هستند. بسیاری از این بیمه‌های همگانی در دهه‌های ۴٠ تا ۸٠ برقرار شدند هنگامی که حزب سوسیال‌دموکرات قدرتی بلامنازع در سیاست کشور داشت. این حزب با برقراری مالیات‌های بالا توانست این اصلاحات را اجرا کند که به دولت رفاه مشهور شد. در دهه‌های اخیر و با کم شدن قدرت سوسیال‌دموکرات‌ها و پیش‌روی جناح راست و لیبرال در سوئد، گستردگی این بیمه‌ها و نیز انحصار دولت بر بهداشت و آموزش هم کمتر شده و نمی‌توان گفت که سوئد بیشتر از دیگر کشورهای اروپایی، خدمات عمومی و همگانی به شهروندانش ارایه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر برای مهاجرت،سرمایه گذاری وتحصیل در سوئد می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن:10-32214909-026

همراه: 09123935825

می توانید ما را در تلگرام دنبال کنید:

https://t.me/rastanjob

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *