اخبار ترکیه

‍ آب انبار باسیلیکا استانبول یکی از مرموزترین بناهای ترکیه به حساب می‌آید که در جنوب غربی مسجد ایا صوفیه قرار گرفته است. در قرن ششم میلادی و به دستور ژوستینیانوس اول، امپراطور بیزانس بنا شده است. این آب انبار زیرزمینی بسیار عظیم است که با ستون‌های مرمری بزرگی که در سرتاسر بنا به چشم می‌خورند سر پا نگه داشته شده است.
این بنای زیرزمینی طولی به اندازه 140 متر و عرضی 70 متری دارد و برای دیدن آن باید 52 پله به زیر زمین رفت. در سرتاسر آب انبار باسیلیکا 336 ستون با ارتفاع 9 متر قرار دارند و با توجه به فاصله کمی که از هم دارند، فضای منحصر به فردی را خلق کرده‌اند. دیوارهای آجری آب انبار حدود پنج متر ارتفاع دارند و تمام کف آن آجر فرش شده است. آب انبار باسیلیکا در کنار زیبایی مسحورکننده و مرموزی که دارد بسیار کاربردی بوده و گنجایشی در حدود 100000 تن آب و مساحتی نزدیک به 1000 متر مربع دارد.
در دوران عثمانی به این بنا چندان اهمیت داده نمی‌شد و امپراطورهای عثمانی آب روان را ترجیح می‌دادند و این سازه خارق‌العاده به دست فراموشی سپرده شد تا اینکه در اواسط قرن شانزدهم دانشمند فرانسوری به نام پتروس جولیوس به فرمان پادشاه وقت فرانسه برای تحقیق در مورد نسخ خطی و باستانی روم شرقی به قسطنطنیه فرستاده شد. یک روز به طور اتفاقی که جولیوس در اطراف ایاصوفیه در حال گشت و گذار بود چیزهایی در مورد چاهی که محلی‌ها از آن برای برداشت آب و حتی گاهی ماهی‌گیری استفاده می‌کنند به گوشش خورد. این قضیه به شدت کنجکاوی جولیوس را برانگیخت و در پی آن برآمد که راز این چاه مرموز را کشف کند. پس از تحقیق و بررسی چاه، راه ورود به زیرزمین را در حیاط ساختمانی چوبی یافت.پس از پایین رفتن از پله‌ها با سردابی بسیار عظیم و مرمرین مواجه شد که ستون‌های بسیاری در آن خودنمایی می‌کردند. بعد‌ها جولیوس جزئیاتی از اندازه و ابعاد باسیلیکا و تعداد ستون‌های آن را در سفرنامه خود منتشر کرد و توجه بسیاری را در دنیای غرب به خود جلب نمود.                                                                 مؤسسه کاریابی بین‌المللی رستان                                                                                                                            آدرس : البرز، کرج، میدان توحید، ضلع جنوب شرقی به سمت امامزاده حسن، برج ولیعصر، طبقه پنجم، واحد نهم.
☎️تلفن دفتر: 10-32214908-026
📱تلفن همراه: 09203935825-09023935825
🆔@rasttanjob
#موسسه_کاریابی_رستان #کاریابی_بین_‌المللی_رستان
#ترکیه #کار_ترکیه #ویزا_ترکیه #مهاجرت_ترکیه #مونتاژ_کار #قطعات_لولایی #کارگر_خط_تولید #ترکیه_استانبول #کارگر_ساده #نانوا

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *