پرستاری در آلمان

مدارک زبان آلمانی در آوسبیلدونگ پرستاری
بر حسب ایالتی که برای کار در آن می‌خواهید اقدام کنید باید سطح زبانی B1 یا B2 در چهارچوب مرجع اروپایی را داشته باشید.
باید از سلامت کامل برخوردار باشید
باید از سوی یک پزشک آلمانی صلاحیت و سلامت شما از نظر جسمی و روحی برای کار در حوزه پرستاری مورد تایید قرار گیرد.
باید گواهی عدم سوء پیشینه ارائه دهید
برای اثبات قابل اعتماد بودن خود به دولت آلمان لازم است گواهی عدم سوئ پیشینه از پلیس آلمان یا از کشور خود داشته باشید.
در پروسه شناسایی، بیش از آنکه ملیت فرد متقاضی مورد توجه باشد، تاکید اصلی بر این است که فرد صلاحیت خود را از کجا کسب کرده است.
مدارک اعطا شده از سوی کشورهای اتحادیه اروپا
اگر مدرک پرستاری خود را از کشوری که عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا باشد کسب کرده باشید مدارک شما به صورت خودکار مورد تایید قرار می‌گیرد. با این حال هر فردی که مایل به فعالیت در زمینه پرستاری در آلمان باشد باید بتواند به این زبان صحبت کند. فرد متقاضی باید ثابت کند سطح زبان او برای انجام شغل انتخابی مناسب است. این سطح با سطح زبان B1, 2 مطابقت دارد.
مدارک اعطا شده از سوی کشورهای خارج از اتحادیه اروپا
پرستاری در فهرست مشاغلی که آلمان به آن نیاز دارد گنجانده شده است. این بدان معنی است که متخصصانی که مدرک پرستاری خود را از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا گرفته‌اند نیز می‌توانند مطابق با دستورالعمل اشتغال خارجی‌ها به آلمان مهاجرت کنند و برای استخدام در این کشور اقدام کنند.
مهارت های حرفه ای مورد نیاز پرستاری در آلمان
قبل از درخواست ویزا باید ابتدا ببینید مهارت‌های حرفه‌ای به شما اجازه می‌دهد در چه زمینه‌ای اقدام کنید. باید برای تایید مدارک کاری و حرفه‌ای که در خارج از کشور آلمان و اتحادیه اروپا کسب کرده‌اید اقدام کنید. این روند شامل موارد زیر می‌شود:
ارزشیابی و تایید کامل مدارک حرفه‌ای
این بدان معنی است که مدارک تحصیلی و حرفه‌ای شما بررسی شده و معادل مدارک آلمانی مربوطه است و شما نیز سایر شرایط مورد نیاز از جمله مهارت‌های زبانی را دارید. پس از دریافت پیشنهاد شغلی معتبر، می‌توانید برای دریافت ویزا از سفارت آلمان در کشورتان اقدام کنید. وقتی وارد خاک آلمان شدید باید به دفتر امور اتباع خارجی مراجعه کنید و برای اقامت به منظور کار در رشته پرستاری و مراقبت‌های پزشکی مجوز دریافت کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که در آلمان پرستاری مثل بسیاری از کشورها یک رشته دانشگاهی نیست بلکه نوعی آموزش حرفه‌ای محسوب می‌شود. در نتیجه، کارت آبی اتحادیه اروپا برای پرستارانی که مایل به کار در آلمان هستند صادر نمی‌شود.
ارزشیابی و تایید جزئی مدارک حرفه‌ای
این بدان معنی است که مدارک تحصیلی و حرفه‌ای شما بررسی شده و معادل مدارک آلمانی مربوطه است و شما نیز سایر شرایط مورد نیاز از جمله مهارت‌های زبانی را دارید. در این شرایط پس از دریافت پیشنهاد شغلی معتبر،‌‌‌ می‌‌توانید برای دریافت ویزا از سفارت آلمان در کشورتان اقدام کنید. وقتی وارد خاک آلمان شدید باید به دفتر امور اتباع خارجی مراجعه کنید و برای اقامت به منظور کار در رشته پرستاری و مراقبت‌های پزشکی مجوز دریافت کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که در آلمان پرستاری مثل بسیاری از کشورها یک رشته دانشگاهی نیست بلکه نوعی آموزش حرفه‌ای محسوب‌‌‌ می‌‌شود. در نتیجه، کارت آبی اتحادیه اروپا برای پرستارانی که مایل به کار در آلمان هستند صادر نمی‌شود.
ارزشیابی و تایید نسبی مدارک حرفه‌ای
اگر از نظر مقامات مربوطه، مدارک شما ناقص تشخیص داده شود،‌‌‌ می‌‌توانید در برنامه‌های آموزشی برای کسب مهارت‌های علمی یا عملی بیشتر شرکت کنید که نقایص مدارک شما را جبران خواهد کرد. برای این کار نیاز به اجازه اقامت برای تکمیل شرایط حرفه‌‌ای (بخش 17a قانون اقامت) را دارید. این مجوز اقامت فقط برای 18 ماه صادر خواهد شد تا بتوانید با گذراندن دوره‌های آموزشی، ناقصی مدارک خود را کامل کنید و صلاحیت لازم را به دست آورید. این دوره‌‌‌ها شامل دوره‌های مقدماتی آماده‌سازی برای امتحانات، دوره‌های زبان آلمانی و آموزش در خانه و کارآموزی است. با اخذ این ویزا شما مجاز خواهید بود همزمان با گذراندن دوره‌های آموزشی به طور پاره وقت در رشته خود یعنی به عنوان کمک پرستار کار کنید. بعد از گذراندن دوره با موفقیت و محرز شدن صلاحیت کیفی مدارک تخصصی، این امکان وجود دارد که ویزا به مدت یک سال برای پیدا کردن کار مناسب و مرتبط با شرایط حرفه‌‌ای فرد، تمدید شود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *